Malowanie ścian na biało po kolorze

Biel to kolor uniwersalny i ponadczasowy. Pasuje do każdego wnętrza i w żaden sposób nie ogranicza nas przy projektowaniu wystroju. Dlatego często wracamy do niego, chcąc nadać wnętrzom świeżości. Problem pojawia się, jednak kiedy ściany wcześniej były pomalowane na intensywny kolor. Obawiamy się, że biała farba nie będzie go w stanie dokładnie zakryć lub będziemy musieli nałożyć wiele warstw. Tymczasem dobre przygotowanie podłoża i wybór odpowiedniej farby może sprawić, że malowanie nie będzie tak dużym wyzwaniem, jak nam się wydawało.

Przygotowanie ściany

Zanim przystąpimy do malowania, musimy zadbać o przygotowanie podłoża, ponieważ jeśli na ścianie pozostawimy plamy pleśni czy nierówności nawet najlepsza farba może nie dać nam równego, a przede wszystkim trwałego koloru. Bardzo pomocna na tym i na kolejnym etapie jest również wiedza, jaką farbą przeprowadzono poprzednie malowane.

Jeżeli mamy do czynienia z farbą kredową, warto usunąć ją ze ściany, ponieważ pod wpływem wilgoci podczas mycia lub nakładania gruntu może zacząć odpadać od ściany. Jest też słabo przyczepna, co będzie utrudniało malowanie. Podobnie postępujemy z farbą klejową. W przypadku farb olejnych zaleca się zmatowienie powierzchni przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki. Natomiast jeśli ściana jest pokryta farbą emulsyjną lub lateksową, zaleca się sprawdzenie jakości powłoki. Możemy to zrobić za pomocą przyklejonej na kilka czy kilkanaście minut taśmy samoprzylepnej, a następnie energicznie zerwanej lub wykonując siatkę nacięć nożykiem do tapet czy żyletką. Gdy nawierzchnia pozostaje nienaruszona, nie ma potrzeby jej zdrapywania.

Kiedy wiemy już, z jaką powłoką mamy do czynienia i jaki jest jej stan, możemy przejść do uzupełniania wszystkich ubytków jak na przykład dziury po gwoździach oraz wyrównania ściany po ewentualnym zdrapywaniu farby. Po wyschnięciu gładzi i wyszlifowaniu, dla uzyskania gładkiej powierzchni, powinniśmy odpylić ściany przy użyciu szczotki. Z kolei na plamy pleśni koniecznie musimy zastosować środki grzybobójcze. Najlepiej zrobić to na dobę przed malowaniem.

Końcowym etapem przygotowania ścian, zwłaszcza gdy farba była dobrej jakości i nie musieliśmy jej usuwać, powinno być ich umycie. Możemy w tym celu użyć ciepłej wody z szarym mydłem. Pozwoli nam to na pozbycie się resztek pyłu oraz odtłuczenie powierzchni.

Gruntowanie

Po wyrównaniu niedoskonałości, umyciu i dobrym wyschnięciu ścian powinniśmy sięgnąć po środek gruntujący lub farbę podkładową. Ich zastosowanie sprawi, że podłoże nie będzie tak bardzo chłonęło nałożonej farby, a przy tym będzie ona zdecydowanie trwalsza. Ten etap może się także przyczynić do zmniejszenia ilości warstw potrzebnych do zakrycia poprzedniego koloru.

Jeśli ściana była wcześniej pokryta farbą emulsyjną i podłoże jest stabilne, nie zaleca się stosowania impregnatu gruntującego, który może w takim przypadku spowodować zeszklenie się ściany, a co za tym idzie trudniejsze malowanie. Zamiast niego sprawdzi się farba podkładowa.

Wybór odpowiedniej farby

Pokrycie intensywnego koloru to wyzwanie, z którym nie każda farba jest sobie w stanie poradzić nawet po nałożeniu kilku warstw. Dlatego ważne jest, byśmy wybrali produkt najlepszej jakości. Nie warto sugerować się ceną, ponieważ może okazać się, że będziemy musieli włożyć w malowanie więcej pracy, a także zużyć więcej farby. Kluczowe powinny być dla nas informacje zawarte na etykiecie, takie jak krycie, rodzaj podłoża czy wydajność. Zaleca się by nowa farba była tej samej lub wyższej klasy niż poprzednia. W przeciwnym razie trudno będzie uzyskać dokładne i jednolite krycie.

Jak malować?

Na początku powinniśmy wybrać odpowiedni wałek, kierując się zasadą, że im ściana jest gładsza, tym krótsze włoski powinien mieć. Malowanie rozpoczynamy od sufitu. Później przechodzimy do narożników i na całe powierzchnie ścian. Dla uzyskania jak najlepszego efektu farbę należy rozprowadzać zdecydowanymi pociągnięciami góra – dół. Decydujące znaczenie ma również kierowanie się zaleceniami producenta względem czasu schnięcia zarówno w przypadku gruntu, jak i każdej warstwy farby.

Więcej w tym temacie mojelokum.pl.