Do czego przydaje się płyta OSB 3?

Wśród nowoczesnych i bardzo popularnych materiałów drewnopochodnych znajduje się również płyta OSB 3. To jeden z czterech dostępnych na rynku rodzajów płyt OSB, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz nośnością, dzięki czemu na co dzień ma bardzo wiele zastosowań. Płyta taka powstaje głównie z drewna, dzięki czemu bez trudu się rozkłada. Płyta ta powstaje ze sprasowanych wiórów drzewnych, które są ułożone w dedykowanych warstwach. Na rynku można znaleźć płyty jedno lub wielowarstwowe.

Płyta powstaje poprzez sprasowanie prostokątnych wiórów, które najczęściej pochodzą ze świerka lub sosny. Cały proces zachodzi w wyniku działania wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Wióry łączone są ze sobą syntetyczną żywicą, która ma właściwości wodoodporne. Atutem płyt OSB 3 jest nie tylko ich cena, ale również bardzo duża wytrzymałość oraz wdzięczność w zakresie aranżacji, dlatego po materiał ten bardzo często sięgają prawdziwi profesjonaliści.

Co można zrobić z płytą OSB 3?

To najczęściej wybierana płyta, która może być użytkowana nawet w warunkach wzmożonej wilgotności. Płyty takie najczęściej wykorzystywane są do tworzenia elementów konstrukcyjnych domów i dachów, które wykonane są metodą szkieletową. Ponadto płyty takie przydadzą się również do tworzenia nośnego poszycia dachów i ścian zarówno wewnętrznego oraz zewnętrznego. Z płyty OSB tworzy się również podkłady podłogowe lub nawet główne podłogi w pomieszczeniach takich jak warsztaty, czy garaże.

Płyty OSB 3 wykorzystywane są nie tylko w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Używa się ich również do produkcji mebli, gdzie z płyt tych mogą powstawać między innymi formy mebli tapicerowanych, czy też całe meble. Najczęściej z płyt OSB powstają regały lub półki, które wykorzystywane są w warsztatach lub w halach produkcyjnych. Ich estetyka sprawdzi się jednak w aranżacjach w stylu industrialnym. Zalety tego materiału drewnopochodnego doceniane są również w produkcji skrzyni i innych opakowań, czy też w kreacji zabudowy targowej. To tylko niektóre z potencjalnych możliwości wykorzystania w praktyce płyty OSB 3.