Jak urządzić sypialnię w stylu prowansalskim?

Im dalej na południe Francji, tym krajobrazy stają się piękniejsze. Od razu da się wyczuć wyjątkowy letni, beztroski klimat. Sielankowej atmosfery dopełniają niesamowite fioletowe pola lawendy oraz czyste, błękitne niebo. To właśnie stamtąd pełnymi garściami czerpie styl prowansalski. Wiele osób decyduje się właśnie na niego, by cieszyć się tym niepowtarzalnym klimatem również w swoim domu. Czym wyróżnia się styl prowansalski? Jak urządzić sypialnię? Na co koniecznie warto zwrócić uwagę?

Jakie są najważniejsze założenia stylu prowansalskiego?

Stylu prowansalskiego nie obowiązują sztywne reguły. Pomieszczenie ma być przede wszystkim przytulne oraz przyjemne dla oka. Największą zaletą sypialni w stylu prowansalskim jest optyczne powiększenie pomieszczenia, dzięki czemu nawet niewielki pokój wypełni się światłem i wyda znacznie większy. Wnętrze wprawi w pozytywny, letni nastrój nawet podczas ciemnych, zimowych dni. Podstawą wystroju są przede wszystkim estetyczne i funkcjonalne meble. Całości dopełniają liczne drobiazgi i pamiątki rodzinne. Nie brakuje również akcesoriów – ważne są poduszki, narzuty, dywany i zasłony. Dzięki nim pomieszczenie będzie przytulne i zaciszne.

Jak wybrać meble prowansalskie do sypialni?

Oczywiście najważniejszą częścią sypialni jest miejsce do spania. W sklepach można znaleźć różne łóżka prowansalskie, dobrze jeżeli mebel będzie wszechstronny oraz wygodny tak, by zapewniał komfortowy sen i odpoczynek. Jednak łóżko to nie wszystko. W sypialni doskonale sprawdzą się również szafy prowansalskie. Można w nich wygodnie przechowywać ubrania. W dużym pomieszczeniu zmieści się jeszcze komoda w stylu prowansalskim lub niewielkie szafki nocne, na które można postawić lampkę oraz odłożyć czytaną lekturę. Na pozostałe książki i drobiazgi doskonale nadają się witryny prowansalskie. Przeszklone drzwi pomogą wyeksponować zawartość, co również korzystnie wpłynie na wygląd sypialni i samopoczucie w niej. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając najlepsze meble prowansalskie do sypialni?

Kolorystyka w stylu prowansalskim

W stylistyce rodem z Prowansji przeważają przede wszystkim jasne kolory, które pomagają rozświetlić i optycznie powiększyć pomieszczenie, dzięki czemu nawet niewielka sypialnia wydaje się duża. Najpopularniejsze są białe meble prowansalskie, jednak paleta kolorów, z której można swobodnie skorzystać, wcale się tutaj nie kończy. Warto sięgnąć po wszystkie barwy kojarzące się z pięknymi francuskimi krajobrazami. Zaliczają się do nich przede wszystkim przybrudzone lub rozbielone odcienie błękitu, żółci, zieleni oraz fioletu. Naturalne drewno również doskonale pasuje do wystroju i można dowolnie łączyć je z kolorowymi powierzchniami.

Naturalne materiały najwyższej jakości

Styl prowansalski stawia na naturalność nie tylko w kwestii kolorów. Warto sięgać po naturalne materiały takie jak wiklina oraz różne gatunki jasnego drewna. Ich najważniejszą zaletą jest przede wszystkim atrakcyjny wygląd i wytrzymałość. To właśnie one nadają wystrojowi swojski i sielankowy klimat.

Dekoracyjność i różnorodność form

Choć z pozoru meble prowansalskie wydają się proste i nieskomplikowane, ich siła tkwi w drobnych szczegółach. Wiele modeli jest specjalnie postarzonych, by jeszcze lepiej wiejski klimat. Fronty komód i szaf mogą być poprzecierane, dzięki czemu spod warstwy farby dostrzegalna jest naturalna struktura drewna. Charakterystyczne są również ozdobne gałki, niewielkie żłobione w drewnie wzory oraz dekoracyjne krawędzie i nogi mebli.