Sofy z weluru

Meble tapicerowane welurem – nowe oblicze Twojego mieszkania

Każdemu z nas zależy na tym, aby jego mieszkanie wyglądało pięknie i oryginalnie. Lubimy ładne wnętrza, nierzadko też, przy urządzaniu naszego mieszkania inspirujemy się zdjęciami z różnych katalogów wnętrzarskich czy zdjęć, które zobaczyliśmy na blogach poświęconych aranżacji wnętrz. Poszukiwanie najnowszych trendów mody dotyczących wystroju wnętrz, to nieodłączny element, jeśli mowa o urządzaniu naszego domu lub mieszkania. Meble welurowe, to obecnie prawdziwy krzyk mody. Welurowe sofy, doskonale prezentują się w salonie czy nawet pokoju młodzieżowym. Z czym wiąże się fenomen mebli welurowych? Jak o nie dbać, aby zawsze wyglądały „jak nowe”? I wreszcie – jakie są zalety i wady posiadania mebli welurowych? Na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo odpowiedzi w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – czym charakteryzuje się welur?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, dlaczego meble welurowe cieszą się tak dużą popularnością, spróbujmy dowiedzieć się trochę o samym materiale, jakim jest właśnie welur. Welur, który bywa też nazywany aksamitem czy nawet welwetem, to tkanina, która zalicza się do tkanin naturalnych – jest ona w całości wykonana z bawełny. Charakteryzuje ją puszyste, miłe w dotyku okrycie, wykonane najczęściej z włókien wełny, bawełny lub nawet jedwabiu. Powyższy opis, może także wskazywać na to, że mówimy o pluszu. Zasadniczą różnicą jednak pomiędzy pluszem a właśnie aksamitem, jest to, że nitki okrywające materiał – czyli właśnie wspomniany wcześniej puszek – mają długość nie większą, niż 3mm. Welur czy też aksamit, są produkowane w Polsce już od XIIw! Sama tkanina zaś pochodzi z Indii i od pokoleń uznawana jest za jedną z najbardziej ekskluzywnych. Nie ma się zatem czemu dziwić, że meble welurowe cieszą się tak dużą popularnością. W moim ulubionym sklepie meblowym Edinos.pl, tego typu meble od kilunastu miesięcy widnieją na liście bestsellerów.

Jak dbać o meble welurowe?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest welur, znamy jego pochodzenie i mamy pewność, że uchodzi on za tkaninę ekskluzywną, pora spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, jak prawidłowo dbać o meble, które wykonane są z weluru. Wiadomo, że wypadki się zdarzają – czasem na naszą welurową sofę może zostać wylane wino, sok, czy kawa. Jak usunąć takie plamy, aby zachować piękny wygląd naszej sofy welurowej? Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne, musimy jednak wiedzieć, jakiego środka do tego celu użyć. Bezpieczny dla weluru jest z całą pewnością roztwór z amoniaku, który jesteśmy w stanie samodzielnie przygotować w domu. Do 0,5l zimnej wody, należy sypać jedną łyżkę amoniaku, a następnie, bardzo dokładnie wymieszać uzyskany roztwór. Następnie, przy wykorzystaniu możliwie jak najbardziej miękkiej szczotki, pamiętając o tym, aby nie wykonywać ruchów „pod włos”, delikatnie czyścimy powstałą plamę. Pamiętajmy jednak o tym, aby powstałą plamę, wyczyścić możliwie jak najszybciej, zanim zdąży ona wsiąknąć i wyschnąć. Tylko wówczas mamy pewność, że uda nam się jej skutecznie pozbyć. Do czyszczenia mebli welurowych, pod żadnym pozorem nie można używać silnych detergentów czyszczących: wybielaczy lub rozpuszczalników. Pamiętajmy też o tym, aby nie używać szmatek czy szczoteczek, które są mocno nasączone wodą do czyszczenia weluru. Spowoduje to, że czas schnięcia może się znacznie wydłużyć, a to z kolei bardzo krótka droga do rozwoju różnego rodzaju pleśni.

Zalety i wady mebli welurowych

Meble welurowe, posiadają swoje zalety, jak również i wady. Prawdą jest, że narożniki welurowe, doskonale będą podkreślały elegancki charakter danego wnętrza. Pasują one do pomieszczeń, które urządzone są w popularnym ostatnio stylu glamour. Dodatkowo, wersalki welurowe, dostępne są w różnych kolorach i odcieniach, a tym samym, bardzo łatwo będzie nam wybrać taki, który świetnie będzie pasował do naszego pomieszczenia. Niekwestionowaną zaletą mebli welurowych jest też to, że są w stanie one też „ożywić” nawet najbardziej ponure wnętrze. Intensywność welurowych kolorów, jest bowiem bardzo duża. Welur jest także bardzo przyjemny i miły w dotyku, dlatego też leżenie na wersalce welurowej czy spędzanie czasu na sofie tapicerowanej welurem, jest bardzo przyjemne. Niestety, meble welurowe mają też swoje wady. Do największych, możemy zaliczyć tutaj przede wszystkim ich czyszczenie i konserwację. Musimy bardzo uważać czym i w jaki sposób czyścimy meble welurowe. Jeśli posiadamy zwierzę w domu, lepiej jest zrezygnować z zakupu wersalki welurowej, ponieważ sierść naszego pupila będzie na niej bardzo widoczna i, aby zachować piękny wygląd naszej wersalki, trzeba będzie ją przynajmniej kilka razy dziennie „odkłaczyć” specjalną rolką do zbierania sierści. Do wad mebli welurowych, należy też zaliczyć to, że z czasem, mogą się one brzydko wycierać – np. na oparciu, czy podłokietnikach. Jeśli nie zadbamy o nie we właściwy sposób, po kilku latach, nasza sofa welurowa może stracić swój dawny blask.

Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że meble welurowe to oryginalny i bardzo stylowy element wyposażenia mieszkania, dlatego warto jest rozważyć jego zakup. Zapraszamy do najmeble.pl