Panele winylowe klejone czy pływające

Wybór luksusowego produktu podłogowego z winylu, który zostanie uwzględniony w projekcie wnętrza, dotyczy zarówno montażu i zastosowania, jak i stylu czy estetyki projektu. W końcu, jeśli wybrana metoda montażu nie jest idealna do zamierzonego zastosowania lub środowiska – cierpi na tym wygląd podłogi, a piękne podłogi winylowe, które Twoim zdaniem będą trwać przez długi czas, mogą się zepsuć.

Dobra wiadomość jest taka, że w zależności od wybranej podłogi, zasadniczo masz dwie możliwości montażu luksusowej podłogi winylowej: klej lub pływające. Podjęcie decyzji to fakt, że każda metoda ma swój własny zestaw korzyści, które mogą mieć większy sens w zależności od branży, otoczenia i ogólnego podejścia do projektu wnętrza.
Zastanawiasz się teraz: panele winylowe klejone czy pływające – które lepsze i które wybrać?

Aby najlepiej zilustrować porównywalną charakterystykę montażu klejonego i pływającego, wyjaśnijmy najpierw, jak działa każda metoda:

Co to są podłogi winylowe klejone?

Metoda montażu na klej polega na użyciu kleju w celu przyklejenia luksusowej podłogi winylowej dryback do jej podstawy. Użycie kleju zapewnia stabilność wymiarową, dzięki czemu podłoga zachowuje swoje naturalne właściwości. Metoda klejona obejmuje dwa różne rodzaje klejów: twarde i wrażliwe na nacisk.

Twarde wiązanie – podobnie jak w przypadku kleju do wykładzin w rolce, twardy wiązany klej rozprowadza się po podłożu, co z kolei utrzymuje podłogę winylową na miejscu. Jest to szczególnie ważne w środowiskach w służbie zdrowia lub handlu detalicznym, w których występuje duży ruch kołowy, takich jak wózki inwalidzkie i nosze lub wózki sklepowe i wózki.

Wrażliwy na nacisk – Jako wieloletni standard branżowy, klej wrażliwy na nacisk umożliwia proces instalacji, który sprawia, że podłoga jest wytrzymała, a jednocześnie łatwiejsza do wymiany. Klej wrażliwy na nacisk jest szczególnie przydatny w branży detalicznej i hotelarskiej lub takich, które nieustannie zmieniają swoją markę. Klej wrażliwy na nacisk jest idealny do podłóg winylowych i desek.

Co to są pływające podłogi winylowe?

Wywodząca się z branży podłóg laminowanych kategoria podłóg pływających obejmuje dwa różne produkty z różnymi opcjami montażu: luźno układane podłogi winylowe i winylowe na klik. Podłogi pływające były kiedyś strategią montażu, około 10-15 lat temu na rynku mieszkaniowym. Ta „pływająca” metoda montażu pozostaje obecnie bardzo popularnym wyborem – zwłaszcza w przypadku podłóg winylowych.

Luźno układane podłogi winylowe – jak sama nazwa wskazuje, luźno układane podłogi winylowe są luźno układane na wierzchu ślepej podłogi pomieszczenia. Ta opcja podłogi pływającej zapewnia szybki montaż i wspaniałe rezultaty. Chociaż instrukcje instalacji mogą się różnić w zależności od producenta lub instalatora, zwykle luźno układane podłogi są instalowane najpierw poprzez przyklejenie desek lub płytek na obwodzie pomieszczenia (w przypadku małych obszarów) i nałożenie kleju w postaci siatki (w przypadku większych powierzchni; a następnie luźno) układanie pozostałych desek lub płytek.

Podłogi winylowe Click – Podłogi winylowe Click, składające się ze sztywnego rdzenia opcji „kliknij”, to wszechstronna opcja podłóg z desek i płytek. Aby zainstalować podłogę zatrzaskową, po prostu zatrzaśnij deski lub płytki na miejscu za pomocą systemu zatrzaskowego zintegrowanego z produktem podłogowym.

Wiedząc już czym charakteryzuje się każdy rodzaj montażu możesz spokojnie przeanalizować cechy swojej przestrzeni, jej wielkość , natężenie ruchu itd. I wybrać odpowiedni dla Ciebie sposób.