Narożnik jest meblem funkcjonalnym i uniwersalnym – pasuje zarówno do niewielkich pomieszczeń, jak i większych salonów. Kanapę narożną możesz umieścić przy niewykorzystanej ściance, jak i na środku obszernego pomieszczenia reprezentacyjnego. Przeczytaj poniższy artykuł i wybierz najlepszy sposób, na to jak ustawić narożnik!
Narożnik z funkcją spania – najlepszy do małych salonów
Kiedy dysponujemy niewielką przestrzenią, wówczas kanapa narożna z funkcją spania będzie najlepszym pomysłem. Ustaw ją przy ścianie, tak aby środek pokoju pozostał wolny. Dużym ułatwieniem jest gdy model przez nas zakupiony posiada wyjmowany moduł – możemy bez problemu dopasować narożnik do kształtów pomieszczenia. Pamiętaj również, że jeśli wybierasz narożnik do małego wnętrza, nie może być on zbyt obszerny. Jeśli kanapa zajmie większą część salonu lub pokoju efekt nie będzie korzystny. Duża kanapa sprawi, że pokój wyda się zagracony i jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości. Dlatego zaplanuj już wcześniej, jak rozmieścisz poszczególne sprzęty w swoim niedużym salonie.
Kanapa w stylu amerykańskim – narożnik w roli głównej!
Styl amerykański we wnętrzu charakteryzuje się symetrią i klasycznym umeblowaniem. Punktem centralnym salonu amerykańskiego jest zazwyczaj kanapa narożna. Jeżeli mieszkasz w dużym domu, bądź dysponujesz mieszkaniem o dużej powierzchni, wówczas również możesz ustawić kanapę na środku pomieszczenia. Gdy marzy Ci się salon w stylu, o którym mowa, powinieneś zadbać o to, aby po obu stronach narożnika ustawić niewielkie, identyczne stoliki i dwie takie same lampy – symetria, to znak rozpoznawczy stylu amerykańskiego. Aby całość prezentowała się naprawdę dobrze, pilnuj tonacji beżu, brązu lub odcieni koloru kremowego. W oknach powinny znaleźć się nie rolety, ale gładkie zasłony z tkaniny o jednolitym kolorze. Nie zapomnij też o dywanie – styl ten jest daleki od skandynawskiego minimalizmu.
Kanapa narożna pod oknem – czy to dobry pomysł?
Kanapa narożnikowa może zostać również ustawiona pod oknem, bez względu na to, czy jest mały, czy duży salon. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, miej jedynie na uwadze, aby mebel nie zasłaniał kaloryferów oraz dawał swobodny dostęp do okna. Jeśli ustawisz swój narożnik w ten sposób, że zasłoni on kaloryfer, wówczas nie dość, że będziesz miał zimą wychłodzone pomieszczenie, to także może się zdarzyć, że pod wpływem ciepła dojdzie w niektórych trudno dostępnych miejscach do zawilgocenia, a w efekcie za narożnikiem utworzy się pleśń.
Ustawiamy kanapę narożną w salonie – wybierz odpowiedni kolor!
Modny, biały kolor jest niestety mało praktyczny – tapicerka szybko ulega zabrudzeniu i po pewnym czasie wygląda niechlujnie. Najłatwiejszy w utrzymaniu czystości jest ten narożnik, którego tapicerka jest wykonana ze skóry naturalnej lub ekoskóry. Obicie ze skóry naturalnej kosztuje, dlatego za taką kanapę zapłacisz znacznie więcej, niż za model tapicerowany tkaniną. Miej jednak na uwadze, że solidne meble służą latami i przede wszystkim zachowują niemal nienaganny wygląd. Skóra naturalna podnosi walory estetyczne salonu i nawet nieduże pomieszczenie staje się eleganckie. Jeżeli nie przemawia do Ciebie skóra naturalna, lub nie chcesz się wykosztowywać, wybierz kanapę, której tapicerka nie pochłania wilgoci, ani zabrudzeń – tapicerka, o której mowa ma zazwyczaj zabezpieczone pojedyncze włókna, dlatego jest tak skuteczna w ,, odpychaniu zabrudzeń “. Kolory obić tapicerskich, które pasują do większości pomieszczeń to: odcienie szarości i brązu – wybierz harmonizującą barwę do salonu i stwórz udaną stylizację z praktycznym narożnikiem, pamiętając oczywiście o powyższych zasadach!
Swą pomoc przy powstaniu artykułu wniósł Sklep z melami SIBLO