Wybieramy krzesła do jadalni: tapicerowane, drewniane czy plastikowe?

Niezależnie od tego czy dla jednej osoby czy dla całej rodziny, w osobnym pomieszczeniu czy w rogu kuchni – jadalnia jest jednym z ważniejszych miejsc domu. To nie tylko miejsce posiłków. Pracujemy w niej, spędzamy czas z bliskimi, zajmujemy się naszymi hobby. Ponieważ coraz więcej w niej jesteśmy, każdy jej element powinien być funkcjonalny i estetyczny. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór krzeseł.

Najważniejszymi kryteriami, którymi powinniśmy się kierować są: estetyka, wygoda, funkcjonalność i łatwość w utrzymaniu. Powinny pasować do aranżacji wnętrza i stanowić całość ze stołem. Musimy też zastanowić się, kto będzie z nich korzystał, na przykład, za kilka lat. W podjęciu decyzji trudności może przysporzyć wybór materiału, z którego są wykonane. Determinuje on charakter pomieszczenia, powinien zatem wizualnie nawiązywać do innych elementów wyposażenia.

Dostępnych na rynku rodzajów krzeseł do jadalni jest bardzo dużo, a każdy z nich ma swoje zalety. Przykładowo – te z plastiku mają nowoczesny charakter i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Krzesła klasyczne drewniane wpisują się w tradycyjny styl, a tapicerowane dodają pomieszczeniu elegancji i charakteru. Jakie korzyści niosą za sobą najpopularniejsze rodzaje?

Krzesła tapicerowane.

Ich głównym atutem jest właśnie tkanina, którą można dowolnie dopasować do wnętrza. Na rynku meblarskim możemy znaleźć wiele ofert obić o różnych strukturach i kolorach. Krzesło tapicerowane dodaje jadalni domowego ciepła i elegancji, a przy tym jest bardzo wygodne, co jest szczególnie istotne dla osób, ceniących sobie wielogodzinne spotkania przy stole. Pasują do większości stołów i mogą występować w każdym stylu.

Minusem tego typu mebli jest ich podatność są na zniszczenia – przetarcia, ślady. Co jakiś czas trzeba je odświeżać dokładnie piorąc lub nawet zmieniając obicie, co wiąże się już z większymi kosztami. Jednakże odpowiednio dobrany model krzesła będzie ponadczasowy właśnie dzięki możliwości szybkiej przemiany.

Krzesła drewniane.

Prawdziwa klasyka gatunku. Ze względu na ich uniwersalny charakter świetnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i rustykalnych czy skandynawskich aranżacjach. Drewno jest materiałem szlachetnym, dlatego zawsze prezentuje się atrakcyjnie. Takie krzesła są też zwykle bardzo trwałe, dlatego stanowią udaną inwestycję na lata. Drewniane krzesła niezwykle łatwo dopasować do każdego wnętrza.

Klasyczne białe krzesła o lekkiej konstrukcji znakomicie odnajdą się w jasnych wnętrzach skandynawskich czy nowoczesnych jadalniach. Masywne będą idealne do przestronnych jadalni z dużym stołem. Drewniany stelaż jest wytrzymały i łatwo utrzymać go w czystości. Przy wyborze drewnianych krzeseł wiele zależy jednak od konstrukcji i rodzaju wykorzystanego drewna. Przykładowo – krzesła z drzewa sosnowego są lekkie, ale mniej trwałe niż krzesła dębowe czy bukowe.

Krzesła plastikowe

Plastikowe krzesła to najbardziej praktyczne rozwiązanie do kuchni i jadalni. Bardzo mylne jest kojarzenie ich z lekkimi i tanimi meblami ogrodowymi. Sklepy oferują szeroką gamę różnych kształtów i kolorów, z których każdy wybierze coś dla siebie. Nowoczesne krzesła plastikowe o wyrafinowanych kształtach i kolorach oraz krzesła plastikowe z drewnianymi nogami (zwykle z drewna bukowego) potrafią świetnie dopełnić aranżację. Krzesła plastikowe do jadalni nie tylko będą łatwe w czyszczeniu, lecz także świetnie zaprezentują się przy stole.

Nie musząc ograniczać się do zakupów w sklepach stacjonarnych lub personalizując swój mebel, mamy więcej możliwości. Jakie krzesło najlepiej się sprawdzi, to już tak naprawdę zależy od użytkownika, jego poczucia smaku i samego wnętrza. Najważniejsze jest, aby dobrze się czuć w swojej jadalni. Wtedy będziemy zadowoleni.