Biokominki zyskują coraz bardziej na popularności, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach ze względu na możliwość dużo łatwiejszego zabudowania. Żywy ogień, który dodaje uroku naszemu mieszkaniu, bardzo przyjazny klimat i możliwość relaksu przy cieple sprawia, że taki kominek pojawia się coraz częściej w mieszkaniach polskich rodzin. Do niedawna z kominków mogły korzystać jedynie osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych, jednak dziś mieszkańcy bloku również mają okazję spełnić swoje marzenie i kupić sobie biokominek. Obecnie jest nałożony szereg norm prawnych odnośnie biokominka w bloku i nie jest on wcale taki wymagający. Taki biokominek to nic innego jak kominek na paliwo. Drewno lub brykiet, którego używa się do rozpalania tradycyjnego zastępuje nam biopaliwo w postaci płynnej lub żelowej. Tego typu urządzenia nie produkują dymu, popiołu ani spalin. Ponad pięć godzin palenia biokominka jest równoznaczne emisją dwutlenku węgla wydychaną przez jednocześnie trzy dorosłe osoby.
Biokominki, jakie mamy rodzaje?
Biokominki narożne do zabudowy:
Są one bardzo dobre podczas zagospodarowania pokojów. Wbudowane w ścianę, biokominki narożne mogą być otwarte z obu stron.
Biokominki wolnostojące:
Kominki ekologiczne o pełnym palenisku, ich dużym plusem jest to, że każdy ma dostęp do ognia.
Biokominki wiszące:
Są najprostsze w montażu, a jak sama nazwa wskazuje, umilają nam czas wisząc na werandzie lub nisko nad podłogą.
Biokominki stołowe:
Świetnie sprawujące się podczas spędzania czasu wieczorami w ogrodzie. Są nie duże, bardzo mobilne.
Wkłady kominkowe:
Są zredukowane do paleniska, by móc samemu zaprojektować zabudowę własnego biokominka.
Decydując się na zakup biokominka musimy pamiętać, by zwrócić uwagę na to z jakiego materiału jest on wykonany. Materiały muszą być odporne na działanie ognia, a samo urządzenie w domu umieszczamy jak najdalej od przedmiotów łatwopalnych. Dobrze jest również umieścić go daleko od zasięgu dzieci i zwierząt. Pamiętajmy, że w kominku pali się żywy ogień.