Wnętrza z klimatem

Wiele się teraz mówi o minimalistycznych skandynawskich trendach, które stawiają na prostotę. One także w pewien sposób są elementem pewnej powtarzalności i pewnego schematu. I być może dlatego właśnie, jakby w oderwaniu od nowoczesnego stylu, do łask wracają oryginalne meble rodem z salonów babć lub wiejskiego domku. Trendy rustykalne sprawdzają się w każdym wnętrzu, a ich podstawową zaletą jest to, że czerpią inspirację z natury i wychodzą poza szablon.

  1. Jakie meble rustykalne wybrać?
  2. Jak nawiązać do stylu rustykalnego?
  3. Modne i wygodne

Jakie meble rustykalne wybrać?

Sam styl rustykalny przede wszystkim wykorzystuje drewno wraz z naturalnym rysunkiem słojów, a czasem również niezwykłą fakturą. Dzięki temu wprowadzają do wnętrz ciepły i przyjazny człowiekowi klimat. Sam styl można określić przymiotnikiem „wiejski”, ponieważ czerpie z bogatej tradycji. Nie należy jednak utożsamiać jej z kiczem. Poza takimi meblami jak na przykład witryna dębowa na wygląd wnętrza wpływać będzie wykończenie podłóg, okładziny na ścianach, firany, zasłony, obrusy oraz szereg detali, które bywają niezwykłą ozdobą. Pewien rodzaj stylizacji rewelacyjnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Pozwala podkreślić pasje gospodarzy oraz nieco ocieplić klimat. W efekcie łóżko rustykalne może być idealną podstawą do romantycznej prowansalskiej sypialni.

Jak nawiązać do stylu rustykalnego?

O ile nie mieszkasz w wiejskiej chacie i nie zależy ci na stworzeniu skansenu, warto bardzo świadomie dobierać meble i dodatki, które podkreślą nawiązania do ludowości, a czasem także do korzeni. Nawet w nowoczesnej architekturze można kreować przyjazny i przytulny nastrój, który związany jest z wzorami, naturalnymi materiałami oraz kunsztownymi kształtami. To oczywiście nie znaczy, że stylizowane na rustykalne wnętrza pełne są przepychu. Prostotę i dość świadome kreowanie przestrzeni będzie widać przede wszystkim w tym, po jakie meble sosnowe sięgniemy. Naturalny kolor drewna oraz charakterystyczny wzór sprawiają, że wprowadza się niezwykle ciepły klimat w każdym miejscu. Jest on również dość uniwersalny, a ludowe dodatki takie jak gliniane naczynia, elementy haftowane czy też imitacje skór czy futer mogą tylko to wrażenie pogłębić. Świetnie prezentują się także meble białe, które stylistycznie nieco nawiązują do trendów skandynawskich lub śródziemnomorskich.

Modne i wygodne

Sięganie po różnego rodzaju meble i samodzielne tworzenie kompozycji może dać ogromną satysfakcję i z pewnością pozwoli stworzyć nieszablonowe wnętrze. Charakterystyczny regał sosnowy staje się w tym momencie punktem wyjścia do budowania klimatu w salonie, biurze czy też w sypialni i z pewnością będzie to rzecz, której nie da się nie zauważyć.