Zazwyczaj kościoły kojarzą nam się ze starymi, albo bardzo starymi budynkami, w których jest pusto i zimno, a wiatr wieje w oknach. Ale dotyczy to jedynie zabytków i to tych bardzo starych, opuszczonych. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z kościołami, w których nadal toczy się chrześcijańskie życie i w których nadal prowadzona jest takowa posługa.
Trochę o symbolice kościoła
Nie inaczej jest i w tym przypadku, bowiem parafia w Rymanowie Zdroju nie została zbudowana na zasadzie przypadku.
Oczywiście w centralnym punkcie kościoła znajduje się ołtarz, a przedstawia on postać Jezusa wiszącego na krzyżu. Sam krzyż wyrasta z winnego drzewa, a jego części otaczają latorośle tegoż właśnie krzewu. Krzew ten oznacza zjednoczenie z Chrystusem, który właśnie swoją krew ofiarował za nasze zbawienie.
Ściany świątyni ozdobiono za to motywami z różańca oraz z Drogi Krzyżowej, przypominając zarówno o tajemnicach różańcowych radosnych – czyni to lewa nawa kościoła – bolesnych – to prawa – oraz chwalebnych – to środek kościoła. Do tego w obu nawach możemy natknąć się na ołtarze, po lewej stronie będzie to ołtarz Matki Bożej, a po prawej ołtarz miłosierdzia Bożego wraz z dodanym do niego słynnym obrazem o nazwie Jezu Ufam Tobie. Obraz ten umieszczony jest w płonącym krzewie. Warto dodać, że ten pierwszy ołtarz jest uwidoczniony w pełnym blasku słońca, a do tego umieszczony jest nad krzewem różanym, co ma symbolizować miłość, która dosyć często związana jest z cierpieniem – stąd właśnie odwołanie do róży z kolcami.