Wybór sposobu ogrzewania jest jednym z najważniejszych etapów projektowania oraz budowy domu. Gdy planujesz system grzewczy w nowo budowanym domu albo też dokonując modernizacji starego budynku, powinieneś podjąć bardzo wiele decyzji, które będą wpływały nie tylko na koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne, ale również na wygodę użytkowania pomieszczeń.
Jaki rodzaj ogrzewania jest obecnie najpopularniejszy?
Wciąż najchętniej wybieranym ogrzewaniem jest montowanie grzejników w całym budynku. Jednak coraz więcej inwestorów układa wodne ogrzewanie podłogowe. Może być ono traktowane jako podstawowy system grzewczy lub uzupełniający w układzie mieszanym. Ta ostatnia metoda ogrzewania domu polecana jest w szczególności do salonów z bardzo dużymi przeszkleniami. Wtedy grzejniki konwektorowe montuje się w kanałach pod oknami. Natomiast w pozostałej części podłogi rozkładane są pętle ogrzewania podłogowego. O każdej z metod ogrzewania można przeczytać bardzo wiele pozytywnych opinii. Negatywnych też, ale te ostatnie zazwyczaj mijają się z prawdą. Na pewno można się z nimi zapoznać, ale należy pamiętać również o tym, że czasami problemy w eksploatacji są wynikiem niewłaściwego doboru systemu grzewczego.
Ogrzewanie podłogowe czy mieszane – co jest lepsze?
Nie zawsze wodne ogrzewanie podłogowe może samodzielnie ogrzać pomieszczenia. Może być tak w przypadku, gdy na przykład okna zajmują bardzo dużą powierzchnię ścian lub gdy ściany oraz dach nie zostały ocieplone właściwą grubością izolacji termicznej.