Czujniki dymu i czadu – w trosce o bezpieczeństwo domu

Każdego roku z powodu zatrucia czadem lub w wyniku pożaru umierają tysiące osób. Szczególnie wysokie ryzyko istnieje w domach, w których korzysta się z kotłów węglowych, pieców czy kominków. Jedyną skuteczną ochroną jest montaż czujnika dymu i czadu. Jak wybrać odpowiedni?

Czad to nic innego, jak tlenek węgla, który powstaje w wyniku spalania. Jest to substancja bezwonna i zupełnie niewidoczna, dlatego też często mówi się o niej, że jest cichym zabójcą. Tlenek węgla jest bardzo silnie trującym gazem. Po jego przedostaniu się do dróg oddechowych dochodzi do zaburzenia procesu oddychania i niedotlenienia organizmu. W efekcie ośrodkowy układ nerwowy zostaje nieodwracalnie uszkodzony, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do śmierci. Obecność czadu w powietrzu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia. W domach, w których wykorzystywane kominki, czy też piece, warto zachować szczególną ostrożność. Najlepszym sposobem na szybkie wykrycie niebezpieczeństwa jest zastosowanie urządzeń takich jak czujniki czadu. Są łatwe w montażu, niemal niewidoczne i kosztują niewiele. Co najważniejsze, mogą uratować życie.

Czujniki dymu i czadu – rodzaje?

Obecnie w sklepach, dostępne są czujniki dymu i czadu w wielu zróżnicowanych wariantach, co świetnie pokazuje oferta dostępna w https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-elektroniczne-i-tv/czujniki-sygnalizatory/czujniki-czadu.html. Różnią się one między sobą przede wszystkim technologią wykorzystywaną w działaniu urządzenia. Przeważnie czujnik czadu i dymu to dwa inne urządzenia. Obecnie jednak coraz częściej dostępne są one w formie jednego. Umieszczone w jednej obudowie, zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo. Jak wybrać odpowiednie? Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj czujnika kupić.

Jeśli chodzi o czujnik czadu, to na rynku występuje kilka jego rodzajów. Jednym z najpopularniejszych, jest urządzenie optyczne. Taki czujnik działa z dużą skutecznością i charakteryzuje się ogromną czułością. W związku z tym sygnalizuje obecność dymu natychmiast po jego pojawieniu się. Dokładne jego działanie zależne jest przede wszystkim od tego, jaki sensor został w nim wbudowany.

Bardzo dużą precyzją działania wyróżniają się czujniki dymu jonizacyjne. Technologia ich działania polega na przepływie jonów między elektronami. Proces ten może zostać zakłócony tylko przez dym. Dlatego też każdy sygnał ostrzega tu przed bezpośrednim niebezpieczeństwem.

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Zasada działania urządzeń takich jak czujnik dymu i czadu jest bardzo prosta. Tak jak już wiemy, w każdej takie czujce wbudowany jest specjalny sensor. To właśnie on odpowiedzialny jest za skuteczne wyczucie zagrożenia.

Mówiąc nieco dokładniej, element ten zawiera substancję, która reaguje z tlenkiem węgla. W związku z tym, gdy w danym pomieszczeniu znajdzie się nawet odrobina tego trującego gazu, od razu następuje jego wykrycie. Równocześnie uruchamiana jest także odpowiednia dla danego urządzenia sygnalizacja. Przeważnie jest ona dźwiękowa lub świetlna. Dzięki temu domownicy natychmiast dowiadują się o zagrożeniu, dzięki czemu mogą odpowiednio szybko zareagować lub wezwać straż pożarną.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że właśnie wróciłeś do domu. Jesteś zmęczony i głodny. Robisz więc aromatyczną kawę. Równocześnie nastawiasz wodę i wrzucasz do niej obrane ziemniaki. Myślisz sobie, że masz sporo czasu, bo w końcu ziemniaki gotują się dość długo. Idziesz poczytać, by trochę się zrelaksować. Jak to przy wciągającej lekturze jednak bywa, zupełnie tracisz poczucie czasu. Nagle z historii wyrywa Cię jednak głośny dźwięk. Biegniesz do kuchni i szybko ściągasz ziemniaki z palnika, bo wygotowała się z nich cała woda. Gdyby nie czujnik czadu, to taka drobna na pozór sytuacja mogłaby zakończyć się pożarem.

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Czujniki czadu oraz dymu zapewnią nam skuteczną ochronę, o ile będziemy korzystać z nich we wskazany sposób. Jedną z kluczowych kwestii decydujących o efektywności działania tych urządzeń, jest ich prawidłowe rozmieszczenie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby instalacja czujek w każdym z domowych pomieszczeń. Taka inwestycja jest jednak dość kosztowna. Większość osób decyduje się w związku z tym na to, by zamontować czujnik dymu jedynie w miejscach strategicznych. Najważniejsze, by urządzenie wykrywające tlenek węgla znajdowało się w pobliżu strefy generującej największe zagrożenie. W okolicy kominka, czy pieca. Odległość nie powinna być jednak mniejsza niż 2 metry. Warto zadbać, by na każdym piętrze naszego domu znajdował się choć jeden czujnik czadu.

Jaki czujnik czadu wybrać

Kupując czujniki dymu do swojego domu, należy kierować się kilkoma ważnymi kryteriami. Nie są one jednoznaczne, gdyż zależą przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Najważniejsze jednak, by stawiać na urządzenia dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany czujnik czadu posiada odpowiednie certyfikaty i atesty. Dzięki temu można zyskać pewność jego skuteczności i właściwego działania. Zadbaj więc o bezpieczeństwo swoje i Twoich bliskich już dziś i sprawdź, który czujnik najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.