Ile kosztuje płyta indukcyjna?

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym kucharzem, czy raczej osobą obojętną w tej kwestii, żadna kuchnia nie może być pozbawiona kuchenki! Płyty gazowe były de facto wyborem dla rodzin, ale technologia przyniosła nam eleganckie kuchenki indukcyjne – o których mówi się, że są bardziej wydajne cieplnie i łatwiejsze w utrzymaniu.

Chociaż oba typy cieszą się popularnością w ostatnich latach, który z nich jest najlepszy dla Twojego stylu życia i potrzeb? W tym przewodniku znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Metody ogrzewania

Piece gazowe i indukcyjne z natury wykorzystują różne rodzaje ogrzewania. Płyta gazowa po zapaleniu zapewnia natychmiastowe ciepło w postaci otwartego płomienia. Temperaturę i wielkość płomienia reguluje się za pomocą pokręteł.
Z drugiej strony blaty indukcyjne wykorzystują prądy elektromagnetyczne do generowania ciepła na naczyniu. Nie ma tu żadnego płomienia; zamiast tego, gdy materiał magnetyczny naczynia zetknie się z polem elektromagnetycznym wytwarzanym przez kuchenkę indukcyjną, wytwarzane jest ciepło termiczne.
Jakie więc różnice zapewniają te dwie metody? Gotowanie indukcyjne zapewnia wysoką precyzję i kontrolę nad ilością ciepła – czasami nawet do jednego stopnia Celsjusza w porównaniu z płytami gazowymi. Jednak gaz zapewnia większą elastyczność w zakresie stylów gotowania – kuchenki indukcyjne nie są w stanie zastosować metod, które wymagają zwęglenia lub smażenia w woku.

Efektywność energetyczna i koszty

Niestety, chociaż płyty gazowe oferują mocniejsze ogrzewanie, nie są one najbardziej wydajne. Rodzaje gazów generalnie przetwarzają tylko 38% swojej całkowitej energii na ogrzewanie. W międzyczasie typy indukcyjne przekazują 80 – 90% swojej energii elektromagnetycznej do ogrzewania. Jednak jako całość piece indukcyjne zużywają więcej energii elektrycznej niż typowe wersje gazowe (ze względu na elementy elektromagnetyczne).
Podobnie jak w przypadku każdej nowomodnej technologii, płyty indukcyjne są zwykle droższe niż tradycyjne płyty gazowe, chociaż koszty stale spadają wraz z rosnącym popytem. W dzisiejszych czasach płyta gazowa może kosztować cię od około 1000 do nawet 4000 złotych. Ile kosztuje płyta indukcyjna? Ceny wahają się od około 1500/2000 do nawet 8000/10 000 złotych.