Zwalczanie pluskiew – usługa, której popularność ciągle rośnie

Według entomologów w wielu polskich miastach mamy obecnie do czynienia z prawdziwą plagą pluskiew. Nic zatem dziwnego, że usługą z zakresu DDD, która obecnie cieszy się naprawdę sporą popularnością, jest właśnie zwalczanie pluskiew. Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań itd. – mieszkańcy każdego z większych polskich miast coraz częściej spotykają się z tymi niechcianymi owadami. Nie tylko we własnych domach, lecz także w miejscach publicznych.

Jak wspomniano wcześniej, zwalczanie pluskiew w Warszawie i pozostałych polskich miastach coraz częściej jest smutną koniecznością. Nie dlatego bynajmniej, że Polacy nagle przestali przestrzegać zasad higieny. Jedyny wpływ, jaki niskie standardy higieniczne mają na obecność pluskiew, dotyczy częstotliwości sprzątania. Po prostu im rzadziej sprzątamy dane miejsce, tym później zaobserwujemy ślady bytności tych owadów. Nie będzie to jednak miało żadnego wpływu na pojawienie się tych pasożytów. Dla nich nie ma znaczenia, czy miejsce, w którym właśnie zakładają kolonię, jest łóżkiem w hostelu, pięciogwiazdkowym hotelem czy przytulnym mieszkaniem w nowym budownictwie. Pluskwy czują się dobrze wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć ludzkich żywicieli.

Jakie są zatem główne powody inwazji pluskiew na domy i mieszkania Polaków? Paradoksalnie jest to… rosnąca zamożność. A raczej sposób, w jaki wydajemy pieniądze. Im jesteśmy lepiej sytuowani jako społeczeństwo, tym więcej podróżujemy. A im więcej podróżujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że gdzieś po drodze natkniemy się na pluskwy. A następnie przywieziemy je ze sobą do domu – w bagażu, na ubraniu itp.

Co więcej, kraje, do których przyjeżdża coraz więcej turystów, także są narażone na wzrost populacji pluskiew. I chociaż ostatnimi czasy ruch turystyczny jest dość mocno ograniczony, tak to wciąż za krótko, aby populacja pluskiew uległa bardzo wyraźnemu zmniejszeniu.

Nie należy także zapominać o rosnącej świadomości społeczeństwa odnośnie pluskiew i przyczyn ich obecności. Przez wiele lat pokutował pogląd, że pasożyty te są spotykane wyłącznie w tych miejscach, których nikt nie sprząta lub nie dezynsekuje. I o ile w przypadku miejsc publicznych czy środków transportu zbiorowego taki wniosek może być prawdą, tak nie ma on żadnego pokrycia w rzeczywistości, gdy mówimy o prywatnych domach lub mieszkaniach. Zamożność danego gospodarstwa, wykształcenie osób, które je tworzą itp., nie ma żadnego przełożenia na prawdopodobieństwo wystąpienia inwazji pluskiew.

Zwalczanie pluskiew – największe trudności

Niełatwo jest wytępić pluskwy na własną rękę, szczególnie w sytuacji, gdy już się rozmnożyły, a ich kolonię tworzy kilka pokoleń tych owadów. Insekty te są bardzo żywotne i niełatwe do znalezienia, ponieważ potrafią się ukrywać w nawet najwęższych szczelinach – w meblach, podłodze, w futrynach itp. Ich jaja także są trudne do znalezienia. Dlatego gdy tylko zauważycie jakiekolwiek ślady obecności tych insektów – na meblach, ścianach, ciele swoim lub swoich bliskich – natychmiast skontaktujcie się ze specjalistami od zwalczania pluskiew. W Warszawie, jak i innych polskich miastach, znajdziecie wiele firm zajmujących się tego rodzaju działalnością. PSG Polska, czyli lider w branży usuwania zagrożeń chemicznych i biologicznych, jest z pewnością jedną z najlepszych.