Jak stworzyć dobry układ mebli w pokoju? Kanapa na środku pokoju

Aranżacja mebli może być trudnym zadaniem. Kiedy masz do czynienia z pustym pokojem, wypełnienie go w sposób praktyczny i estetyczny może wydawać się przytłaczającym zadaniem. Ale przez lata projektanci wnętrz rozpoznali szereg prostych, łatwych do zastosowania zasad, które działają. Po prostu przestrzegaj tych zdrowych zasad, a przekonasz się, że aranżacja mebli nie jest wcale taka straszna.

Wybierz punkt centralny

Nigdy nie lekceważ potęgi centralnego punktu w pomieszczeniu. Czasami pojawiają się one naturalnie, na przykład, jeśli masz widoczne okno lub wbudowany kominek, podczas gdy innym razem może być konieczne utworzenie ich samodzielnie, jak w przypadku jednostek multimedialnych i telewizorów. Niezależnie od wybranego punktu centralnego, podejmij decyzję i trzymaj się jej. Będziesz chciał ustawić wokół niego meble najlepiej, jak to możliwe.

Rozmiar pomieszczenia będzie decydował o tym, jak daleko możesz odciągnąć meble od ścian, ale nawet w niewielkiej przestrzeni będziesz chciał dać im trochę oddechu, pozostawiając kilka cali między tylnymi meblami a ściany. Wbrew powszechnemu przekonaniu ta odrobina przestrzeni może w rzeczywistości sprawić, że pokoje będą większe. Oczywiście, jeśli masz większą przestrzeń, możesz zaaranżować meble w taki sposób, aby obszary rozmów tworzyły się na środku pomieszczenia, pozostawiając odrobinę między ścianami a meblami, pomoże w tym zadaniu np. kanapa na środku pokoju a nie w rogu czy przy ścianie.

Utwórz obszary konwersacji

Ludzie powinni naturalnie móc rozmawiać ze sobą bez konieczności wyciągania szyi lub krzyczenia przez pokój. Ustaw sofy i krzesła naprzeciw siebie (niekoniecznie prosto, ale blisko), tak aby były na tyle blisko, aby ludzie mogli rozmawiać bez podnoszenia głosu. Jeśli pomieszczenie jest zbyt duże, utwórz wiele obszarów rozmów.

Weź pod uwagę natężenie ruchu

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia podczas aranżacji mebli w każdym pomieszczeniu jest przepływ ruchu. Ludzie nie powinni potykać się o meble ani o siebie nawzajem, aby przejść przez pokój. Upewnij się, że między stolikiem do kawy a sofą oraz między krzesłami jest odpowiednia ilość miejsca. Utwórz wyraźną ścieżkę, aby ludzie mogli bez trudności przechodzić z jednego końca pokoju na drugi.
Odsłonięcie podłogi na krawędziach pokoju jest w porządku, ale używając dywanika, upewnij się, że jest wystarczająco duży, aby wszystkie meble w zestawie do siedzenia mogły na nim spoczywać.