Głowice termostatyczne – analogowe czy elektroniczne?

W praktycznie każdym budynku znajdziemy kaloryfery. Ich zadaniem jest ogrzanie pomieszczenia do optymalnej temperatury. Głowice termostatyczne pełnią w nich bardzo ważną funkcję, gdyż umożliwiają nam regulację temperatury, a także jej utrzymanie.

Czym są głowice termostatyczne?

Głowice termostatyczne to elementy grzejników, które odpowiadają za regulację temperatury, poprzez wpuszczanie odpowiedniej ilości ciepłej wody do kaloryferów. Są montowane na zaworach termostatycznych, z których na jednym końcu zamontowana jest głowica termostatyczna, a do drugiego podłączany jest grzejnik.

Choć na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że są to proste urządzenia, to nie do końca tak jest. Ich konstrukcja w zależności od wariantu – analogowego lub elektronicznego – będzie w inny sposób zbierać informacje z otoczenia o temperaturze w danym pomieszczeniu.

Musimy pamiętać, że głowice termostatyczne zawsze muszą być na wierzchu. Oznacza to, że nie możemy ich zakrywać żadnymi firankami, zasłonami czy zastawiać meblami. Posiadają one w sobie swego rodzaju czujnik, który w zależności od tego jak ciepło jest w danym pomieszczeniu, regulują napływ wody do grzejnika. Zakrycie głowicy termostatycznej zafałszuje odbiór, przez co grzejnik będzie miał wpompowywaną nieodpowiednią ilość gorącej wody. To może skutkować niedogrzaniem lub przegrzaniem pomieszczenia.

Jaką głowicę wybrać: analogową czy elektroniczną?

Wszystko jest uzależnione od naszych upodobań oraz możliwości jakie mamy w domu.

Głowice termostatyczne analogowe są tymi, które spotkamy najczęściej w budynkach. Dostępne są w różnych rozmiarach i wariantach dotyczących zakresu temperaturowego. Najczęściej spotyka się egzemplarze z zakresem od 6 do 28oC. Wynika to z faktu, że minimalna temperatura jaką możemy ustawić (najczęściej na głowicy termostatycznej oznaczona jest ona śnieżynką) ma uniemożliwić zamarznięcie wody w rurach.

Elektroniczne głowice termostatyczne mają wbudowane elektroniczne czujniki temperatury. Dużą zaletą tego rozwiązania jest połączenie radiowe. Oznacza to, że możliwe jest programowanie takiej głowicy termostatycznej, jak również zarządzanie nią poprzez np. aplikację lub centralę domową. Możliwości uzależnione są od producenta oraz modelu.

Niezależnie od tego na jaką głowicę termostatyczną się zdecydujemy, musimy wpierw upewnić się czy gwint przyłączeniowy który posiadamy, będzie kompatybilny z daną głowicą termostatyczną. Poza tym nie szukajmy najtańszych rozwiązań. Warto przeczytać w internecie opinie na temat różnych firm i modeli, które oferują, a następnie wybrać te, które będą najlepiej pasować do naszych oczekiwań. Głowice termostatyczne choć są niewielkich rozmiarów, mają duże znaczenie dla naszego komfortu cieplnego