Domy z elementami drewnianymi – elewacje drewniane domów jednorodzinnych

Techniki konstrukcji z jasnego drewna są tradycyjnie stosowane, np. w Ameryce do budowy domów jednorodzinnych. Wielowymiarowa tarcica jest łatwo dostępna, a ze względu na jej wygodny wymiar jednostkowy można ją starannie zapakować i przewieźć na miejsca pracy transportem komercyjnym lub pojazdem osobistym. Jednostkowe kawałki tarcicy wymiarowej są lekkie i łatwe do przenoszenia na miejscu pracy. Projektowanie domów jednorodzinnych z lekką ramą jest zwykle wykonywane przez architekta lub wykonawcę robót budowlanych przy użyciu normatywnych przepisów budowlanych. Inżynier budowlany może w razie potrzeby pomóc w projektowaniu elementów takich jak elewacje drewniane domów jednorodzinnych zwłaszcza nieobjętych przepisami budowlanymi lub jeśli wymagane są alternatywne podejścia do projektowania. Właściciel może zdecydować się na zaangażowanie inżyniera w celu poprawy jakości lub ekonomiczności projektu domu. Inżynierowie zazwyczaj angażują się w takie elementy projektowe, jak projekt fundamentów, projekt szkieletu stalowego lub opracowana specyfikacja produktu.

Budowa domów z elementami drewnianymi

Dominującym systemem używanym do budowy domów jednorodzinnych z elewacjami drewnianymi jest konstrukcja platformy z lekkiej drewnianej tarcicy wymiarowej. Zespoły konstrukcyjne, takie jak dach, podłogi i ściany, są zwykle konstruowane z nominalnych elementów drewnianych i są osłonięte konstrukcyjnymi panelami drewnianymi dla stabilności i bezpieczeństwa, takich jak płyta o wiórach zorientowanych lub sklejka.

Drewniane materiały konstrukcyjne są preferowane przez producentów domów głównie w USA m.in. dlatego, że przemysł budownictwa mieszkaniowego w USA jest w większości zaznajomiony z metodą szkieletową, elementy konstrukcyjne (tj. Słupki, belki stropowe, panele itp.) Są małe i łatwe w transporcie oraz konstrukcje szkieletowe można wznosić bez użycia specjalistycznych narzędzi lub dużego sprzętu.

Projektowanie

Drewno to najpopularniejszy materiał używany w USA do budowy domów jednorodzinnych. W większości lokalizacji drewno zrębowe jest łatwo dostępne. Jednostki konstrukcyjne mogą być łatwo transportowane przez wykonawców lub właścicieli domów bez konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu. Ponadto budowa drewnianego systemu konstrukcyjnego jest powszechnie znana i nie wymaga nadmiernej ilości specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Wreszcie konstrukcja szkieletowa została dobrze udokumentowana w USA i dostępnych jest wiele pomocy projektowych.

Jak wspomniano wcześniej, wiele projektów konstrukcyjnych w ramach drewnianej ramy można wykonać przy użyciu pomocy projektowych. Projektant zazwyczaj wykorzystuje te pomoce projektowe w największym możliwym stopniu, a następnie przeprowadza analizę strukturalną i projektowanie dowolnego elementu, który wykracza poza zakres pomocy projektowej.