Budynek gospodarczy – jak go wybudować

Jak postawić szybko i sprawnie budynek gospodarczy? Choć wydawałoby się to bardzo proste, to jednak wiąże się z tym szereg zagadnień – od spraw formalnych po kwestie budowlane i eksploatacyjne. Jak zatem uzyskać dodatkową niezbędną przestrzeń na rosnącą ilość przedmiotów codziennego użytku? Przydomowy warsztat? A może składzik na opał?

Mały budynek – wielka sprawa

Planujesz postawić budynek gospodarczy? Masz jego plany? Wiesz, gdzie chcesz go umiejscowić? Zerknij teraz do prawa budowlanego, aby dowiedzieć się, jakich formalności musisz dopełnić. Przepisy precyzyjnie określają czy konieczne będzie pozwolenie na budowę, czy wystarczy jedynie jej zgłoszenie. Choć drugi wariant jest zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, to musisz pamiętać, że dotyczy on jedynie parterowych obiektów niestykających się z innymi budynkami, o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych mierzonych po obrysie ścian zewnętrznych wraz z ociepleniem. To nie jedyne kryteria. Liczy się także przeznaczenie budynku, jego usytuowanie jak również sam projekt.

Etapy robót budowlanych

Jeżeli planowany budynek gospodarczy przekracza 25 metrów kwadratowych, wymagane jest przedstawienie projektu zawierającego m.in. informacje dotyczące zastosowanej technologii jego budowy. Do najpopularniejszych należy wariant murowany. Warto skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy budowlanej, która dzięki swojemu doświadczeniu i rozeznaniu na rynku może nie tylko szybko i sprawnie wybudować nowy obiekt, ale także doradzić rozwiązania, które wpłyną na jego niezawodną eksploatację. Czas więc do pracy!

Formalności i wybór wykonawcy to dopiero początek prac. Prawdziwe roboty wiążą się z dokładnym wytyczeniem lokalizacji, usunięciem wierzchniej warstwy ziemi oraz wykonaniem wykopów pod fundamenty. Ławy i ściany fundamentowe to podstawa każdego budynku. Sztywne deskowanie, zbrojenie i zalanie betonem. Należy pamiętać o konieczności zabezpieczenia przeciwwilgociowego zaraz po jego zaschnięciu. Kolejnym krokiem jest wylanie posadzki betonowej. Następnie budowane są ściany zewnętrzne i nośne, na których osadzona będzie konstrukcja dachu. Stan surowy zamknięty kończy wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej oraz postawienie ewentualnych ścianek działowych. Kolejnym etapem prac jest wykonanie robót wykończeniowych, ocieplenie budynku, tynkowanie, malowanie oraz wszystkie prace związane z instalacjami elektrycznymi czy hydraulicznymi.

Ile kosztuje postawienie budynku gospodarczego w okolicach Krakowa?

W zależności od projektu, zastosowanej technologii, materiałów i kosztów robocizny, chcąc postawić budynek gospodarczy, należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedną z najwyższych pozycji w budżecie jest niewątpliwie zakup materiałów. Mimo to nie warto oszczędzać na ich jakości. To błąd, który w czasie eksploatacji może naprawdę sporo kosztować. Warto korzystać z możliwości dużych, renomowanych firm, które oprócz wysokiej jakości produkowanych materiałów mogą zaoferować liczne ułatwienia i promocje. Nawet budowa małego budynku gospodarczego w technologii murowanej wiąże się ze sporym zapotrzebowaniem na beton. Warto rozważyć skorzystanie z usług firm, które są w zasięgu ręki. Betoniarnia Kraków zlokalizowana na ulicy Mierzeja Wiślana 10 jest czołowym dostawcą mieszanki dla lokalnych inwestycji. To także część ogólnopolskiej sieci punktów handlowych polskiego producenta betonu, firmy Górażdże, która każdy z nich wyposaża w nowoczesne, innowacyjne urządzenia, zapewniające wytwarzanie wysokiej jakości mieszanek i gwarantują utrzymanie powtarzalności parametrów. Gdzie zatem szukać oszczędności?

Dobrym pomysłem, aby zaoszczędzić, jest odpowiedni projekt, dostosowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Porównywanie cen materiałów, korzystanie z sezonowych promocji i korzystanie ze sprawdzonych dostawców równie znacząco wpływa na obniżenie kosztów całej inwestycji. Na to Cię stać!