Mimo że czasy, w których pralka wirnikowa była w każdej łazience, już dawno minęły, obecnie wciąż można kupić ten rodzaj urządzenia. Osoby, które się decydują na jej zakup, zadowolone są z jej niskiej ceny.
- Czym charakteryzuje się pralka wirnikowa?
- Jak działa pralka wirnikowa?
- Pralka wirnikowa – jakie ma wady i zalety?
- Pralki wirnikowe – gdzie się sprawdzą i dla kogo będzie to dobry wybór?
Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, z którego dowiesz się nieco więcej na temat pralek wirnikowych i zdecydujesz, czy jest to opcja dla Ciebie, czy lepiej poszukać innej opcji.
Czym charakteryzuje się pralka wirnikowa?
Osoby, które są w średnim lub starszym wieku, ze wzruszeniem wspominają lata swojej młodości i dzieciństwa, kiedy to pralka Frania była obowiązkowym wyposażeniem każdego mieszkania lub domu. Początkowo uchodziła za nowoczesne, luksusowe urządzenie, na które nie każdy mógł sobie pozwolić.
Obecne pralki wirnikowe, których szeroki wybór znajdziemy na stronie https://www.neonet.pl/pralki/pralki-wirnikowe-wirowki.html, są bardzo podobne do popularnej Frani. Sposób ich działania jest niemal identyczny, mogą jej dorównać również pod względem jakości. Dla osób, które dotychczas korzystały z pralek automatycznych, ich użytkowanie może początkowo sprawiać trudność. Jednak jest to kwestia zaznajomienia się obsługą i nikt nie powinien mieć problemów z jej użytkowaniem.
Jak działa pralka wirnikowa?
Sposób działania pralki wirnikowej jest nieco inny niż pralki bębnowej. Bęben w przypadku tej pralki, nie porusza się, a woda i ubrania wprowadzane są w ruch za pomocą wirników. To, co wyróżnia ten mechanizm to jego prostota, przez co pralka może być uznawana za niezawodną. To, za co wiele osób ją ceni, to fakt, że bardzo rzadko pojawiają się awarie.
Aby uprać ubrania, musimy naszą pralkę napełnić wodą, a następnie umieścić w niej odzież. W modelach podstawowych, które nie są wyposażone w podgrzewacz, musimy sami podgrzać wodę do odpowiedniej temperatury i następnie wlać do pralki. Po zakończeniu całego procesu niezbędne jest wylanie wody oraz wyżymanie ubrań, które odbywa się w oddzielnym urządzeniu, jakim jest wirówka. Obecnie warto zdecydować się na model pralki wirnikowej z wyżymaczką lub wirówką, co znacznie ułatwi tę czynność. Aby ułatwić sobie pracę, dobrze jest zakupić model z podgrzewaczem wody, by nie tracić czasu na samodzielne jej podgrzanie.
Aby móc cieszyć się jak najlepszymi efektami naszego prania, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- nie można przekraczać maksymalnej objętości pralki – zawsze należy dopasować ilość prania do jej możliwości,
- pranie powinno być posegregowane kolorystycznie, aby uniknąć farbowania,
- przed praniem należy zawsze sprawdzać metki na ubraniach,
- pralka wirnikowa nie nadaje się do prania tkanin delikatnych czy też dzianin i swetrów, gdyż mogą się rozciągnąć.
Pralka wirnikowa – jakie ma wady i zalety?
Dla osób, które są przyzwyczajone do pralek automatycznych, które są obecnie najczęściej wybierane, wadą może być sposób jej użytkowania. Przede wszystkim na jej niekorzyść działa fakt, że brak w niej przyłączy do sieci wodociągowej, a pralka napełniana jest wodą w sposób ręczny – najczęściej za pomocą węża. Również w ten sam sposób woda jest odprowadzana. Jest to dość pracochłonne zadanie, które uniemożliwia pozostawienie włączonej pralki na czas naszego wyjścia z domu.
Wadą pralki jest niewielka pojemność jej bębna, gdyż załadunek jest mniejszy niż całkowita pojemność pralki. Zazwyczaj wynosi on 2-4 kg, przez co nie możemy wyprać zbyt wielu rzeczy naraz. Problematyczny może być również brak dodatkowych funkcji i programów, które znamy z pralek automatycznych. Na minus oceniany jest również brak wirówki oraz funkcji, która umożliwia podgrzewanie wody. Aby to było możliwe, musimy kupować nieco bardziej rozbudowane modele, których cena nie jest już tak niska, jak w przypadku sprzętu podstawowego.
Jako główną zaletę możemy wymienić niską cenę urządzenia, co zobaczyć możemy na stronie https://www.neonet.pl, przez co jej zakup jest możliwy niemal dla każdego. Ważne jest, by zachować gwarancję, gdyż jest ona niezbędna w przypadku awarii. Warto docenić prostą konstrukcję urządzenia oraz łatwą obsługę, którą można opanować w kilka chwil. Nie znajdziemy tam żadnych dodatkowych przycisków, które mogłyby utrudnić całą pracę. Pralki te są niewielkie i niezwykle lekkie, dlatego są dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich pomieszczeń. Proces samego prania trwa krótko, gdyż ok. 15 minut – jednak do tego musimy doliczyć czas przeznaczony na płukanie i wirowanie.
Pralki wirnikowe – gdzie się sprawdzą i dla kogo będzie to dobry wybór?
Posiadanie pralki wirnikowej może być dobrym rozwiązaniem dla osób, których łazienka ma niewielki metraż. Może również idealnie się sprawdzić jako model zastępczy, przed zakupem innej pralki. Świetnie sprawdzi się również w przypadku osób, które mieszkają same i nie mają zbyt dużych ilości prania. Można je wykorzystać również w domkach letniskowych, na działkach lub wynajmowanych mieszkaniach, gdzie pierze się jedynie okazyjnie.