Kosz szańcowy – czyli co i jak

Kosz szańcowy – czyli co i jak

Coraz większą popularność w ostatnich latach zdobywają ogrodzenia, które całkowicie izolują nas od świata zewnętrznego. Wszystko za sprawą gęsto budowanych osiedli domków jednorodzinnych. W końcu każdy z nas, po ciężkim dniu pracy, zasługuje na odrobinę prywatności i relaksu. W tym właśnie mają swój udział kosze szańcowe czyli inaczej gabiony. Co to właściwie jest? Otóż są to ogrodzenia wykonane z metalowej siatki w kształcie prostokąta, a środek usypywany jest z przeróżnych materiałów. Samo słowo gabion pochodzi z języka włoskiego (gabbione) i oznacza dosłownie: duża klatka. Czym wypełnia się zawartość takiej metalowej klatki, leży już tylko w waszej inwencji twórczej. Mogą to być zwykłe kamienie, żwir lub inne materiały sypkie. Jednak popularność ostatnio zdobywają różnego rodzaju barwione bryły. Sama konstrukcja składa się właśnie z metalowej siatki zbudowanej z prętów, wzmacnianej poziomym ceownikiem oraz mocowania za pomocą stalowego słupa do gruntu.

Jakie są koszta gabionów?

Wszystko zależy od tego jak dużą powierzchnię chcemy ogrodzić oraz rodzaju wypełnienia jakie zastosujemy. Tutaj przybliżę co ma wpływ na jeden metr wykonania takiego ogrodzenia.

Najpierw wybieramy szerokość i wysokość siatki jaką chcemy zainstalować na naszej posesji. Tu ceny wahają się od 700 złotych za wysokość 1, 8 metra do 1000 złotych za 2, 5 metrowy gabion. Standardowa szerokość siatki to przedział między 25×25 cm do 40×40 cm. Ceny wahają się tu między 150 a 400 złotych. Cena wraz z najtańszym wypełnieniem oscyluje w okolicach 1700 złotych za metr. Warto sprawdzić gabiony małopolska, aby wyszukać najniższe ceny.

Warto zainwestować w ogrodzenie gabionowe, gdyż jest ono o wiele bardziej wytrzymałe niż drewniane i tańsze w dalszym utrzymaniu niż ogrodzenia metalowe czy ceglane.