Jak ułożyć płyty gipsowo-kartonowe na suficie?

Ten przewodnik krok po kroku dotyczący montażu sufitu z płyt gipsowo-kartonowych pomoże każdemu majsterkowiczowi, który zastanawia się jak układa się płyty gipsowo-kartonowe na suficie.

Płyty gipsowo-kartonowe sufitu to satysfakcjonująca, choć nieco niewygodna praca dla majsterkowiczów, która może zaoszczędzić fortunę na kosztach pracy. Dowiedz się, jak mierzyć, od czego zacząć i jakie narzędzia i materiały są potrzebne, dzięki naszemu prostemu przewodnikowi krok po kroku, jak wykonać sufit z płyt gipsowo-kartonowych.

Jak założyć płyty gipsowo-kartonowe na istniejącym suficie?

Możliwe jest zamocowanie płyt gipsowo-kartonowych na istniejącym suficie, ale najpierw musisz określić, gdzie znajdują się legary. W przypadku pokoi na piętrze można to zrobić, mierząc szczeliny między belkami stropowymi.

Na dole będziesz musiał szturchnąć sufit szydłem lub podnieść deski podłogowe w pokoju powyżej. Zaznacz przerwy w legarach na ścianie kredą i gotowe. Inną opcją jest zdjęcie istniejącego sufitu, aby odsłonić belki stropowe – powinna to być opcja preferowana, ponieważ powoduje również mniejsze narastanie.

Jak zamontować nowy sufit z płyt gipsowo-kartonowych?

Montaż nowego sufitu płytami gipsowo-kartonowymi jest znacznie łatwiejszy przy użyciu dwóch osób, jednej do podparcia płyty, a drugiej do przykręcenia, ale może to zrobić jedna osoba przy pomocy kilku kawałków drewna.

Jak założyć płytę gipsowo-kartonową na suficie: przewodnik krok po kroku.

W przypadku sufitów nieskośnych można uzyskać dość dokładny pomiar powierzchni sufitu, mierząc podłogę. Pomnóż szerokość pomieszczenia przez jego długość (w metrach), a otrzymasz metr kwadratowy. Płyty gipsowo-kartonowe są powszechnie dostępne w rozmiarach 2,4 x 1,2 m (2,8 m²), 1,8 x 1,2 m (2,1 m²) i 1,2 x 0,9 m (1,08 m²) w większości sklepów budowlanych i marketów budowlanych.

Aby przyciąć deski, należy je dokładnie zmierzyć i oznaczyć. Położyć poziomicę wzdłuż linii i ostrym nożem typu Stanley przeciąć papier. Zegnij deskę w kierunku przeciwnym do cięcia, a następnie przetnij papier po drugiej stronie deski. Powinieneś teraz mieć bardzo schludną deskę do krojenia.

Rozpoczynając od rogu pokoju, ustaw pierwszą deskę. Koniec płyty gk znajduje się w połowie legara, umożliwiając przyleganie do niego następnej płyty.

Płyta gipsowo-kartonowa musi być dobrze podparta, ale jeśli między legarami nie ma drewna w miejscu, w którym stykają się ze ścianą, wbij niektóre rygle wykonane z drewna o wymiarach 50 mm x 50 mm. Należy również wbijać rygle między legarami w miejscach, w których opadną dłuższe krawędzie płyty gk.

Za pomocą wkrętów do płyt gipsowo-kartonowych 38 mm przymocuj płytę do legarów i rygli. Wkręty są lepszym rozwiązaniem niż gwoździe do projektów renowacyjnych, gdzie młotkowanie może potencjalnie uszkodzić lub uszkodzić legary. Mocowania należy wykonywać co 150mm. Trzymaj mocowania w odległości co najmniej 13 mm od przyciętych krawędzi płyt; 10 mm od krawędzi oprawionych fabrycznie.

Uważaj, aby nie wkręcić śrub zbyt głęboko, bo spowoduje to uszkodzenie płyty. Gdy łeb śruby opadnie tuż pod czoło deski, przestań dokręcać.

Układanie desek w układzie schodkowym zapewnia mocniejszy sufit i zapobiega pęknięciom, które mogą powstać w wypełniaczu, na całej szerokości lub długości pomieszczenia. Pozostaw 3-milimetrową przerwę między deskami: pomoże to wypełniaczowi uzyskać dobrą przyczepność.

Po ułożeniu wszystkich płyt oklej je taśmą perforowaną do płyt gipsowo-kartonowych.

Wymieszać masę szpachlową tak, aby powstała gładka, ale dość sztywna pasta. Ten wypełniacz miesza się, wlewając odmierzoną ilość wody do wiadra, a następnie dodając wypełniacz w postaci proszku. Postępuj zgodnie z instrukcjami, a skończysz z większą ilością wypełniacza, niż kiedykolwiek prawdopodobnie użyjesz.

Użyj aplikatora z gumową końcówką lub tradycyjnej metalowej pacy tynkarskiej, aby wypełnić szczeliny między połączeniami i zagłębieniami łbów wkrętów. Ten aplikator z szerokimi ostrzami pomaga wypiekać wypełniacz, tak że po wyschnięciu pozostaje tylko malutki grzbiet do przetarcia.

Po zakończeniu wypełniania pozostaw sufit do wyschnięcia na 24 godziny, a następnie delikatnie przeszlifuj papierem o ziarnistości 120. Wypełniacz tworzy bardzo drobny pył, który jest szczególnie nieprzyjemny podczas kąpieli, dlatego przed rozpoczęciem pracy otwórz wszystkie okna i załóż gogle, rękawiczki i dobrą maskę przeciwpyłową.